Gitara na początek – Yamaha Pacifica a może Squier?

Jeżeli szukałeś dobrej gitary elektrycznej w rozsądnej cenie, na pewno rozważałeś modele z serii Yamaha Pacifica. Gitary te są najczęściej polecane obok serii Fender Squier jako instrumenty oferujące świetny stosunek jakości do ceny oraz zapewniające bardzo dobrą grywalność.

Seria Yamaha Pacifica składa się z kilku różnych modeli. Przyjrzyjmy się więc, jakie modele ma nam do zaoferowania firma Yamaha. W ten sposób łatwiej będzie wybrać instrument odpowiadający naszym wymaganiom.

Na przestrzeni czasu Yamaha produkowała dużo różnych modeli z tej serii, jednak obecnie mamy do czynienia z 6 wersjami:

PAC112V
PAC112J
PAC012
PAC161MS
PAC212VFM
PAC212VQM

Zobacz modele w sklepie http://muzyczny.pl/produkty.pl?rodzaj=SZUKAJ&szukaj=&s=1&m=0&ma=500000&t=3&p=432&r=3&q=10&kat=118903

Poniżej przedstawimy pokrótce, czym charakteryzuje się cała seria. Dodatkowo, sprawdzimy jakie są różnice między Stratocasterem a Pacificą.

Krótki opis serii Pacifica

Zapoczątkowana w latach 90 XX wieku, seria Yamaha Pacifica stała się jedną z najlepiej sprzedających się serii w historii firmy. Skierowana jest głównie dla początkujących muzyków, jednak oferuje bardzo niskie ceny oraz świetne brzmienie, co może zachęcić również bardziej doświadczonych gitarzystów. Do tego gitary te wyglądają bardzo dobrze.

Mimo, że produkcja odbywa się w Azji, co często jest odbierane jako minus, poziom jakości wykonania jest wręcz niesamowity. To prawdopodobnie zaważyło na popularności serii – nieważne który model wybierzemy, wszystko oferują jakość na podobnym, wysokim poziomie.

Firma Yamaha włożyła sporo wysiłku w produkcję i projektowanie tych gitar. Wydaje się, że przy odpowiednim traktowaniu instrumentu, może on nam posłużyć przez całe życie.

Yamaha Pacifica

Różnice pomiędzy Yamaha Pacifica a Fender (lub Squier) Strat

Większość gitar z serii Pacifica, jest oparta na projekcie Stratocastera. Jednak jeżeli przyjrzymy się dokładniej, istnieje między nimi kilka istotnych różnic. Po pierwsze, mimo że korpus wygląda podobnie w obu gitarach, w serii Pacifica mamy do czynienia z większymi rogami oraz nie tak wyraźnymi konturami. Yamaha umieściła także jack wyjściowy z boku korpusu, a nie z przodu jak ma to miejsce w Stracie.
Na koniec, jedną z największych różnic między Pacificą a Stratocasterem są przystawki. Podczas gdy Strat jest standardowo wyposażony w trzy pickupy typu single-coil, Pacifica ma zamontowany humbucker pod mostkiem. Może on również pracować w trybie single-coil.

Brzmienie i grywalność

Można powiedzieć, że brzmienie serii Yamaha Pacifica jest uniwersalne i jasne. Dzięki możliwości rozłączenia cewek w humbuckerze pod mostkiem, którego możemy dokonać za pomocą potencjometru typu push-pull, mamy wybór między jaśniejszym brzmieniem znanym z muzyki country albo ciemniejszym i głębszym brzmieniem rockowym. Oby dwa mają przyjemny i zaskakujący charakter.

Zmiany w brzmieniu podczas gry pomiędzy poszczególnymi przystawkami są często subtelne, jednak balans średnicy, basu oraz góry nie zawodzi.

Jak chodzi o grywalność, gitary z serii Pacifica lepiej nadają się do gry solowej. Zawdzięczają to trochę innemu kątowi progów oraz zaokrągleniom na krawędzi gryfu w górnych pozycjach. Sam gryf jest gładki oraz wygodny. Do tego daje poczucie dużej stabilności.

Oczywiście brzmienie każdego modelu z serii będzie się różniło, jednak ogólnie możemy być pewni, że mamy do czynienia z dobrze zbudowanym instrumentem, którego brzmienie jest zadowalające, a do tego bardzo dobrze wygląda.

Co wybrać?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, która z tych gitar – Squier Strat czy Yamaha Pacifica – będzie lepszym wyborem na początek. Słuchając opinii gitarzystów na ich temat, możemy stwierdzić, że obydwie serie posiadają unikalne brzmienie, a jako że plasują się na podobnym pułapie, wybór zależy od indywidualnych upodobań.