Konserwacja gitary

Im bardziej zadbamy o nasz instrument tym on bardziej odwdzięczy się nam swoim brzmieniem, żywotnością i bezawaryjnością. Można mieć gitarę, która ma już za sobą setki koncertów i pamięta czasy, kiedy na top listach królowali Beatlesi, a można mieć nową gitarę, która już po kilku próbach będzie wyglądać jak by nie wiadomo jak długą historię miała. To bardzo smutne i przykre jak muzyk nie szanuje swojego instrumentu i zwyczajnie go zaniedbuje. Na szczęście ogromna rzesza muzyków jest wręcz zakochana w swoich instrumentach i pieści je doceniając ich brzmienie i urodę. Jeżeli chodzi o dbanie to tu, nie tylko ogromne znaczenie ma ich prawidłowe użytkowanie, ale i odpowiednie przechowywanie zarówno w domu jak i podczas transportu oraz typowa codzienna pielęgnacja. I tak jak każdy z nas robi, a przynajmniej powinien robić codzienną poranną toalet, tak też należy zadbać o instrument. 

Zaniedbany instrument gorzej brzmi

Jeżeli chodzi o gitary to zabrudzona, zatłuszczona gitara nie tylko brzydko będzie się prezentować, ale i o wiele gorzej będzie brzmieć. I nawet najwyższej klasy lutnicza gitara nie będzie wstanie wydać dobrego brzmienia jak będzie miała zabrudzone i zatłuszczone struny. Dlatego pielęgnacja tego elementu naszej gitary należy do podstawowych codziennych czynności. Każdego dnia, przed każdym ćwiczeniem czy koncertem powinniśmy nasze struny przetrzeć specjalnie przeznaczoną do tego szmatką. Pamiętajmy też, że zasiadając do instrumentu powinniśmy mieć umyte ręce. Natomiast wszystko też zależy od intensywności naszych ćwiczeń i naszego grania, ale przynajmniej raz na tydzień przetrzyjmy solidnie nasze struny specjalnym preparatem do tego przeznaczonym. Czyli podstawa to specjalny płyn i specjalna ściereczka, która będzie używana tylko do pielęgnacji naszego instrumentu. 

Jakie kosmetyki dla gitary

Na rynku dostępne są specjalne płyny do czyszczenia strun, korpusów czy podstrunnic. Możemy też nabyć specjalnie nasączone jednorazowe ściereczki dedykowane do danego elementu gitary lub zakupić buteleczkę ze specjalną ściereczką. Tu opcji jest kilka tak jak i firm, które tego rodzaju preparaty produkują. Do takich najbardziej uznanych producentów należą Ernie Ball, Dunlop, GHS, Alice, Fender, Gibson czy Ibanez. To oczywiście tylko niektóre z firm, na które warto zwrócić uwagę wybierając preparat dla swojej gitary. Np.: Dunlop 6501 Guitar Polish Kit, to kompletny zestaw kosmetyków, dzięki któremu Twój instrument będzie zawsze prezentował się jak nowy. Jest to zestaw do polerowania, którym usuniesz z gitary wszelkie zabrudzenia, odciski i ukryjesz niewielkie zarysowania. W skład zestawu wchodzi delikatna bawełniana szmatka. Marka Ernie Ball wypuścił natomiast całą serię takich jednorazowych ściereczek do czyszczenia strun, podstrunnic, korpusu itp. Marka GHS opracowała środek A87 Fast Fret, który z jednej strony czyści i konserwuje struny, z drugiej nadaje im bardzo przyjemnego w dotyku poślizgu, który ułatwia grę. Są też dostępne na rynku całe zestawy do konserwacji i regulacji gitary. Np.: RockBag RockCare Kit to zestaw, gdzie oprócz preparatów do czyszczenia i polerowania gitary, znajdziemy również korbkę do nawijania strun, cążki do obcinania strun i 5 sześciokątnych kluczy, które są najczęściej wykorzystywane. 

Podsumowanie

Podsumowując można powiedzieć, że tak jak my zadbamy o nasz instrument, tak on odwdzięczy się nam swoim brzmieniem. Warto zadbać o gitarę, bo kosmetyki do ich pielęgnacji robią naprawdę świetną robotę a są w bardzo przystępnych cenach. W porównaniu z gitarą, to są grosze, bo średnio buteleczka płynu, która starcza na około pół roku kosztuje mniej więcej 30-40 zł. Poza tym różnie może być i może będziemy musieli sprzedać nasz ukochany instrument. Miejmy to też na uwadze i pamiętajmy, że za zadbany instrument zawsze dużo większe pieniądze weźmiemy jak za taki zszargany życiem.