Przegląd gitar z serii Yamaha Pacifica

Seria Yamaha Pacifica odniosła ogromny sukces na rynku instrumentów i przyniosła firmie Yamaha bardzo dobrą renomę. Co sprawia, że “pacyfki” są tak chętnie wybierane przez muzyków? Przede wszystkim, za bardzo rozsądną cenę (skierowaną głównie dla ludzi zaczynających przygodę z muzyką) otrzymujemy dobrze brzmiący, uniwersalny a przy tym świetnie wykonany instrument.

Polityka firmy Yamaha jest podobna Squiera – tanio i dobrze. Oby dwaj producenci oferują najlepsze w swojej klasie instrumenty i wybór między jednym a drugim, zależy od naszych osobistych preferencji.

Obecnie seria Pacifica posiada sześć podstawowych modeli (chociaż w przeciągu czasu, powstało ich o wiele więcej). Poniżej opiszemy czym dokładnie się różnią. Zanim jednak to nastąpi, proponuje rzucić okiem na poniższe zestawienie.

Zestawienie gitar Yamaha Pacifica

Yamaha Pacifica PAC012

Zaprojektowana jako najbardziej podstawowy model z serii, Pacifica 012 różni się od reszty modeli głównie drewnem użytym do wykonania korpusu. Nie jest to zły wybór jeżeli mamy ograniczony budżet. Jeżeli jednak możemy wydać trochę więcej, warto zwrócić uwagę na modele 112. Dostępne opcje kolorystyczne to: black, dark blue oraz dark red.

Yamaha Pacifica 112

112 jest następczynią modelu 012 i generalnie jest od nie popularniejsza. Korpus został wykonany z olchy, natomiast gryf jest klonowy i posiada palisandrową podstrunnice. Yamaha Pacifica 112 jest dostępna również w większej ilość odmian kolorystycznych.

Różnica pomiędzy Pacificą 112J i Pacificą 112V polega na zastosowaniu przystawek Alnico-V, które są wyższej jakości niż te standardowe. Kosmetycznej zmianie uległ również rozmiar płytki oraz zastosowano metaliczne potencjometry, zamiast plastikowych.

Dostępne kolory: Black, Lake Blue, Metallic Red, Natural, Old Violin Sunburst orazTranslucent Green.

Yamaha Pacifica 212

Seria 212 została wyposażona w te same, wysokiej jakości przystawki Alnico-V (stąd litera “V” w nazwach modeli) a dodatkowo góra korpusu została wykonana z klonu. Model VQM to piękny top z klonu falistego, z kolei model VFM posiada top z klonu wzorzystego (podobnego do Gibsonów).
Można więc powiedzieć, że 212 to upiększona wersja 112. Oby dwie gitary to świetny wybór w swoim przedziale cenowym.

Yamaha Pacifica 1611MS

Pewnie zauważyliście, że model ten został pominięty w górnej tabelce. Powodem jest to, że mamy do czynienia z kompletnie innym typem gitary. Trudno nawet stwierdzić, dlatego Yamaha umieściła ją w serii Pacifica. Nie tylko dlatego, że istnieją między nimi duże różnice w konstrukcji (na przykład korpus 1611MS jest wykonany z jesionu), ale istnieje między nimi przepaść cenowa. Cena tego modelu to ok. 6500zł.

Pacifica 1611MS została stworzona dla legendarnego gitarzysty jazzowego Mike Stern’a (stąd “MS” w nazwie modelu). Gitara brzmi doskonale, a do jej produkcji zostały użyte najlepsze dostępne materiały oraz technologie.

Kilka słów na koniec

Firma Yamaha nie posiada w swojej ofercie dobrze znanych serii, ale Pacifica jest doskonałym wyjątkiem od tej zasady. Gitary te są świetnie zbudowane i od niemal trzech dekad potwierdzają to założenie.
Dla tych którzy szukają swojej pierwszej gitary, a do tego nie dysponują duża ilością gotówki, Pacifica 012 będzie świetnym wyborem, który na pewno nie zawiedzie.
Jeżeli jesteśmy w stanie wydać trochę więcej, w dłuższym okresie czasu lepszą inwestycją okaże się model 112.
Jeżeli szukasz dodatkowo w gitarze świetnego wyglądu, zastanów się na kupnem modelu 212.